Gierłoż - (Wolfschanze) kwatera główna Adolfa Hitlera

    Wódz III Rzeszy Adolf Hitler miał kilka tajnych głównych kwater w których urzędował. Jedna z nich "Wilczy Szaniec" (Wolfschanze) znajdowała się na mazurach niedaleko Gierłoży (Die Görlitz) ukryta głęboko w lesie, z dala od dużych miast, otoczona jeziorami i bagnami co ułatwiało ukrycie obiektu przed wrogiem.
    Decyzję o budowie kwatery podjęto w lipcu 1940 roku a już we wrześniu Organizacja Todta pod pozorem budowy zakładów chemicznych "Askania"  rozpoczęła prace budowlane. Wiosną 1941 roku umocniono nawierzchnię drug wybudowano bocznicę kolejową, a na rozległych łąkach zrobiono lotnisko polowe. Kwatera zajmowała około 250 hektarów powierzchni otoczona polami minowymi i zasiekami z drutu kolczastego oraz była podzielona na trzy strefy bezpieczeństwa.
    Pierwsza strefa była położona na północ od lini kolejowej. Znajdowały się tutaj bunkry Hitlera, Keitla, dr Dietricha, Bormanna, Jodla, Göringa, wydziału personalnego wojsk lądowych, lekarzy oraz centrala telefoniczna.
    Druga strefa położona na południe od szosy Kętrzyn - Węgorzewo mieściła bunkry wydziału sztabowego sił zbrojnych wehrmachtu,  batalionu przybocznego Hitlera, centrala dalekopisowa oraz kasyno oficerskie i obiekty należące do przedstawicielstw naczelnych dowództw marynarki wojennej i ministerstwa spraw zagranicznych.
    Trzecia strefa obejmowała budynki w pobliżu szosy i na peryferiach kwatery oraz pomieszczenia dla staży i bunkry obrony przeciwlotniczej. Był tutaj również zakwaterowany batalion pancerny, stanowiska moździerzy oraz trzy baterie 88-mek.
    Doskonała sztuka niemieckiej dezinformacji oraz bardzo dobre maskowanie i położenie w głębokim lesie spowodowało że wywiady radziecki i aliancki nie potrafił zlokalizować tej kwatery i nawet miejscowa ludność nie wiedziała co się kryje w lesie
    W Wilczym szańcu miał miejsce najsławniejszy zamach na Hitlera. W czwartek 20 lipca 1944 roku pułkownik Claus von Stauffenberg, przybyły na naradę, przywiózł ze sobą bombę z opóźnionym zapłonem. O godzinie 12:42 nastąpił potężny wybuch który jednak nie zabił Hitlera a tylko spowodował kilka niegroźnych ran i był w stanie jeszcze tego samego dnia przyjąć przybyłego z wizytą Mussoliniego.
    Gdy w październiku 1944 roku wojska radzieckie dotarły do wschodnich granic Prus 20 listopada kwaterę przeniesiono do Zossen w pobliżu Berlina a dwa dni później wydano rozkaz zniszczenia Wilczego Szańca. W nocy z 24 na 25 stycznia 1945 roku potężne betonowe bunkry zostały wysadzone w powietrze przez wycofujące się wojska niemieckie.
Read More