Kopalnia chromitu na Czernicy

    Góra Ślęża, święta góra Słowian, to potężny masyw nieopodal Wrocławia. Na południe od niego usytuowany jest masyw Raduni, a jego częścią jest szczyt o nazwie Czernica (481 m.n.p.m). Południowo-zachodni stok tej góry to rejon dawnego górnictwa chromitu, jedynej wykorzystywanej przemysłowo rudy chromu. Do dzisiaj w tej okolicy zachowała się prawie w nienaruszonym stanie, wielopoziomowa kopalnia tego minerału.
    Kopalnia chromitu na Czernicy pod nazwą Tąpadła (niem. Tampadel) została założona pod koniec XIXw. kiedy stwierdzono występowanie tam złóż chromitu. Złoże eksploatowano dwukrotnie, pierwszy raz w okresie 1890-1893, a po raz drugi w latach 1940-1943, kiedy rozpoznano nowe złoża. Według opracowania niemieckiego geologa Kurta Spangenberga złoże miało postać kilkunastu soczewkowatych ciał rudnych o długości do 25m i grubości do 6m.
    W chwili obecnej sztolnia jest siedliskiem nietoperzy, dlatego trzeba pamiętać żeby nie wchodzić do środka w okresie zimowym, ponieważ wtedy wyrobiska zarezerwowane są tylko dla fruwających przyjaciół (gacków, nocków i innych gatunków). Po przejściu ok.50m docieramy do dużej komory przedzielonej na pół potężnym skalnym filarem. W jej prawej części znajduje się szyb prowadzący na zalany poziom, natomiast na końcu znajduje się zasypane podszybie głównego szybu transportowego kopalni. W korytarzach zauważyć można również fragmenty rur służące do podawania sprężonego powietrza dla górniczych urządzeń takich jak młoty czy świdry pneumatyczne.
    Żeby zwiedzić niższy poziom kopalni należy zjechać ok. 20-25m szybem na dno i po przejściu przez kratę zejść krętym stromo opadającym korytarzem. Ciekawostką tej części kopalni jest zachowany w niezłym stanie odcinek torowisk kolejki kopalnianej. Obiekt jest w bardzo dobrym stanie ale penetracja całości dostępnych wyrobisk wymaga znajomości podstawowych technik linowych.


Powrót