Kopalnia Niklu w Szklarach

    Szklary to wieś położona w województwie dolnośląskim niedaleko Ząbkowic Śląskich. W przeszłości, w czasach niemieckich była tu głębinowa kopalnia niklu, której pozostałościami są widoczne dzisiaj sztolnie w rejonie Szklar. Początek działalności kopalni datuje się na 01.01.1950r. Niedaleko znajdowała się także huta, do której trafiały wydobyte rudy niklu. Niestety razem z tymi rudami do pieca trafiały bardzo duże ilości nieporównywalnie bardziej cennego Chryzoprazu który jest kamieniem półszlachetnym, jasnozieloną odmianą chalcedonu, zabarwiony związkami niklu. Wydobywany jest w Australii, na Uralu, USA a wykorzystywany głównie do wyrobów jubilerskich, podobno posiada także pewne właściwości lecznicze.
    Nie było by w tym nic niesamowitego, gdyby nie fakt, że Szklary to jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie był spotykany i wydobywany chryzopraz. Mało tego, szklarskie złoża były drugimi co do wielkości na świecie złożami tego półszlachetnego kruszcu. Inne tak istotne złoże znajduje się w Australii. Kiedyś Szklary były bardzo bogatą wioską. Niestety, najcenniejszy polski minerał w większości szedł razem z rudą do pieca na przetop.
    Kopalnię zamknięto z końcem 1983r. Dziś szklarskie złoża są prawie całkowicie wyeksploatowane i ciężko znaleźć tam ten cenny minerał. W chwili obecnej to nic nie warta zwietrzelina. Po zamknięciu huty region ten popadł w ogromną biedę i aż strach pomyśleć, że stało się tak wokół drugiego najważniejszego złoża na świecie, jednego z najcenniejszych półszlachetnych minerałów.
    Oprócz chryzoprazu w Szklarach wydobywano chalcedon i opal. Niespotykanym faktem jest także to, że w jednej ze sztolni jest największe w Polsce nagromadzenie różnych minerałów w jednym miejscu. Można tam znaleźć praktycznie całą tablice Mendelejewa. Obecnie w Szklarach powstaje Muzeum Kopalni Rudy Niklu.


Powrót