Kopalnia Thorez "Julia" - Lisia sztolnia

    Historia Lisiej sztolni sięga wieku XVIII, kiedy to ówczesny Dyrektor Wyższego Urzędu Górniczego we Wrocławiu hrabia Wilhelm Reden zaproponował transport węgla ze sztolni za pomocą łodzi (z taką metodą hrabia zetknął się w Górach Harzu oraz w Anglii). Sztolnię zaczęto drążyć w 1791r. w Lisim Wzgórzu na poziomie +410m n.p.m.. Po wydrążeniu około 655 metrów sztolni prace z dalszym drążeniem okresowo wstrzymano, a jednocześnie rozpoczęto drążenie bocznych sztolni w pokładach węgla. Na początku września 1794r. za pomocą specjalnej tamki spiętrzono wodę do głębokości 1 metra a 18 września nastąpiło oficjalne otwarcie tej sztolni upamiętnione kamienną tablicą.
    Po uroczystym otwarciu sztolnię zaczęto drążyć dalej jednocześnie eksploatując boczne chodniki w pokładach węgla, przed sztolnią zbudowano basen portowy mieszczący około 50 łodzi z nabrzeżami przystosowanymi do rozładunku węgla. Sztolnię drążono do 1821r., jej długość osiągnęła 1593 metry udostępniając 12 pokładów węgla o dziennej wydajności wydobycia około 100 ton węgla. Sztolnia od samego początku istnienia była wykorzystywana również do celów turystycznych dla kuracjuszy z pobliskich kurortów w Starym Zdroju oraz Szczawnie Zdroju. Lisią sztolnię zwiedzili m.in. para królewska Frydrych Wilhelm III z żoną Luizą, ambasador Stanów Zjednoczonych w Berlinie, cesarzowa Rosji żona cara Mikołaja I, hrabina Izabela Czartoryska.
    W 1853 r. po połączeniu Wałbrzycha z Wrocławiem linią kolejową oraz zwiększeniem zapotrzebowania na węgiel, wodę ze sztolni spuszczono i zastąpiono torowiskiem i wagonikami ciągniętymi przez konie, co zwiększyło wydajność do 480 ton na dobę. W 1867 r. zgłębiono szyb Julia do poziomu sztolni, co spowodowało, że sztolnia przestała być sztolnią transportową a cały urobek wyciągano szybem. W 1961r. Sztolnię wpisano do rejestru zabytków za oryginalność i znaczenie dla historii górnictwa węglowego w europie. Obecnie do zwiedzania udostępnione jest około 200 metrów sztolni oraz cały kompleks byłej kopalni „Thorez” („Julia”) wraz z wyposażeniem, które stanowi około 5 tysięcy eksponatów.


Powrót