Sztolnie w Leśnej

    Na przełomie 1943/44 w leżącym w pobliżu Miłoszowie utworzono filię obozu Gross Rosen – Arbeitslager Hartmannsdorf. W 1944 roku 600 radzieckich jeńców rozpoczęło drążenie tuneli w pobliskich wzgórzach, budowy prawdopodobnie nigdy nie ukończono. Wzmianki o obiekcie podziemnym pojawiają się w spisie ewidencyjnym z 6.07.1944 roku, gdzie nadano kryptonim „Eisenglanz”, pojawia się również w spisie Organizacji Todt z datą 10.11.1944. W jednej z aktualizacji list obiektów pod datą 8.01.1945 pojawia się zapis o obiekcie „Türkis” z adnotacją „Marklissa II” i numerem budowy OT 5105, co może świadczyć o jeszcze jednym obiekcie dotychczas nie odnalezionym. Wiadomo o trzech częściach kompleksu: w Miłoszowie, przy drodze z Leśnej do Świeradowa Zdroju i w samej Leśnej. Ostatni z nich powstał tuż obok zakładów przędzalniczych Petzolda w Baworowie.
    W dotychczasowej literaturze na temat obiektu przy drodze z Leśnej występują wzmianki o dwóch korytarzach wykutych w skale, które w chwili obecnej są zakratowane. Wzmiankowane tunele rzeczywiście są zakratowane, obok zrobiono miejsce pamięci więźniów zmarłych podczas katorżniczej pracy, ale praktycznie w ogóle pomija się fakt istnienia jeszcze czterech wejść zlokalizowanych z drugiej strony góry, które są dostępne (oprócz jednego) i nie powinny stanowić zagrożenia dla poszukiwaczy.
    Wszystkie sztolnie są nieukończone, widać w wielu miejscach drążone odnogi bocznych korytarzy, prawdopodobnie wszystkie miały być ze sobą połączone. W wielu miejscach można odnaleźć jeszcze wiertła zakleszczone w skale i ślady po rozmokniętych materiałach wybuchowych wypłukanych przez wodę.Wokół wejść biegnie taras dla kolejki wąskotorowej, a raczej dla samych wagoników, którymi wywożono urobek.


Powrót