Twierdza Srebrna Góra

    Twierdza Srebrnogórska, największa tego typu budowla górska w Europie. Powstała w 1765-1777 z konieczności umocnienia granic nowo zdobytej prowincji przez Króla Prus Fryderyka II Reks. Miała ona za zadanie uszczelnić pas sudecki wraz z wybudowanymi już Twierdzami w Nysie, Kłodzku i Świdnicy. Realizacje projektu powierzono włoskiemu architektowi Pinto, lecz ze względu na trudne położenie terenu nie podołał on postawionemu mu zadaniu. Na jego miejsce poproszono Pruskiego podpułkownika Ludwika Willchelma Reggelera, który specjalizował się w tego typu budowlach.
    Na miasteczko leżące u podnóża góry nałożono rygorystyczne nakazy, nastały godziny policyjne, wjeżdżać i wyjeżdżać z miasteczka mógł ten, kto posiadał specjalną przepustkę. W twierdzy pracowało kilka tysięcy murarzy, pomocników, woźnic i powoi. Ci ostatni dostarczali kamień z pobliskich miejscowości Czerwieńczyce, Radków. Na potrzeby budowli otwarto w Srebrnej Górze cegielnie. Ze względu na braki wody budowano drewniane koryta, którymi z wyższych partii gór ok. 3 km sprowadzano ja na miejsce budowy.
    Po 12 latach  budowy fortyfikacja położona na grzbiecie góry Warownej składa się z ciągu fortów pomocniczych, której centralnym punktem obronnym Twierdzy był Donjon. Złożony z czterech cylindrycznych wież połączonych kurtynami, z której każda ma po 30 m wysokości i grubości murów u podstawy 12 m . W Donjonie znajdowało się centrum dowództwa i obrony Warowni w skład, której przewidziano 80 dział i moździerzy, około 400 żołnierzy i 60 oficerów.
    Centralny ośrodek oporu Donjon oblegały bastiony pomocnicze: bastion Dolny, Górny, Miejski, Nowowiejski, Rewelin gwieździsty, Kawalier. Mieściły się w nich m.in. piekarnie, browary, prochownie, stajnie, szpitale i studnie ( najgłębsza 80 m) tym samym fort był samowystarczalny i mógł być oblegany przez około 9-12 miesięcy bez dostaw z zewnątrz.


Powrót